O nas

Europa stała się celem tułaczki tysięcy osób, które uciekają z krajów, pogrążonych w głębokim kryzysie, dotkniętych wojną i skutkami zmian klimatycznych. Wychodząc z założenia, że należy im pomóc, w 2015 roku powołaliśmy Koalicję “Wrocław Wita Uchodźców” jako oddolną i niehierarchiczną inicjatywę pomocową i edukacyjną. Odwołujemy się do uniwersalnych wartości oraz historycznych doświadczeń, które akcentują godność i wartość każdego człowieka. Uważamy, że w obliczu dramatycznych wydarzeń nie wolno nam stać z boku. Z tego samego powodu sprzeciwiamy się łamaniu praw człowieka, przemocy motywowanej nienawiścią i samej mowie nienawiści.

W skład Koalicji wchodzą: organizacje pozarządowe i grupy nieformalne (m.in. Stowarzyszenia Nomada, Infopunkt Łokietka, Inicjatywa 8 Marca, Rita Baum, Fundacja Peryferia. Ośrodek Solidarności Międzykulturowej), przedstawiciele instytucji kultury, dziennikarze oraz osoby prywatne, dla których kulturowa różnorodność, empatia i solidarność stanowią nadrzędne wartości.

Świadomi, jak wiele zależy od systemowej pomocy różnych instytucji i władz na każdym szczeblu, zwracamy się do wszystkich z apelem o udział w akcji niesienia pomocy wygnańcom, uciekinierom i tułaczom. Niech odzew z naszej strony będzie jak najliczniejszy. Ten ciężki czas dla uchodźców dla nas jest czasem próby. Obyśmy zdali ten test z człowieczeństwa oraz wyszli z niego wzmocnieni i dumni. Oby solidarność nie stała się słowem bez znaczenia.

Od kilku lat pracujemy nad doszkalaniem jako asystenci międzykulturowi, sieciujemy się z innymi grupami i organizacjami, pracującymi na rzecz migrantów (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundacja Ocalenie, Koalicja Dresden für Alle z Drezna), organizujemy wyjazdy pomocowe do obozów dla uchodźców (Węgry, Idomeni, Ateny, Bałkany, Usnarz). Jesteśmy nastawieni na udzielanie konkretnej pomocy (materialnej, psychologicznej) uchodźcom przybyłym do Wrocławia. Chcemy stworzyć bazę miejsc noclegowych, z konieczną infrastrukturą (sanitariaty, kuchnia, ogrzewanie) oraz bazę potencjalnych pracodawców, gotowych zatrudnić obcokrajowców. Pragniemy wywierać nacisk na decydentów na szczeblu samorządowym oraz krajowym w celu zorganizowania – z naszą pomocą i zasobami – kompleksowej pomocy dla uchodźców/migrantów oraz doprowadzenia do stworzenia spójnej i transparentnej polityki migracyjnej.