Działamy dalej!

W piątek 3 września odwiedziliśmy po raz drugi ośrodek na Opolszczyźnie, w którym przebywa 70 osób Afganek i Afgańczyków, zabranych przez polskie służby z Kabulu 10 dni temu.

Tym razem nasze wsparcie miało charakter informacyjny. Z wcześniejszych rozmów wynikało, że osoby przebywające w tym miejscu nie posiadają dostatecznych informacji odnośnie przepisów prawa polskiego, jak i unijnego, dotyczących procedur ubiegania się o ochronę międzynarodową. Nadal nieznany jest im także ich obecny status prawny. Nie wiedzą co się z nimi stanie i gdzie trafią, czy będą mogli połączyć się ze swoimi rodzinami.

Z powodu kwarantanny nie dostaliśmy zgody na spotkanie z grupą ale na szybko udało nam się zorganizować spotkanie online. Nadawaliśmy z auta ustawionego pod ośrodkiem. Spotkanie poprowadziła prawniczka ze Stowarzyszenia Nomada.

Udało nam się także zsieciować osoby udzielające wsparcia i dzięki temu wyruszający dziś transport z pomocą materialną dla osób z Afganistanu przebywających na terenie Litwy zostanie dopakowany darami zgromadzonymi przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.