Transport darów do ośrodka dla uchodźców i uchodźczyń z Kabulu

We wtorek 31 sierpnia zawieźliśmy zebraną, dzięki wsparciu Strajk Kobiet Wrocław i KOD Dolnośląskie Wrocław, partię butów do ośrodka na Opolszczyźnie, w którym przebywa obecnie grupa 70 osób (Afgańczyków i Afganek) wywieziona tydzień temu przez polskie służby z Kabulu.

Operatorem pomocy na miejscu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór

Chcieliśmy także ustalić status prawny przebywających tam osób, sprawdzić jakie mają informacje na temat procedury azylowej obowiązującej na terenie Polski, nawiązać kontakt telefoniczny, zaproponować wsparcie w tym zakresie.

Sytuacja zaskoczyła nas kompletnie! To pierwsza pozytywna informacja od wielu dni. Ośrodek jest świetnie wyposażony i otoczony bardzo przychylnymi osobami. Atmosfera jest ciepła a uchodźcy mają się tam świetnie. Posiłki są zdrowe i pełnowartościowe, przygotowane zgodnie z obowiązującymi normami kulturowymi/halal. Pomoc wolontariuszy jest świetnie skoordynowana.

Wszystko to dzięki społeczności lokalnej, która zaledwie w kilka godzin odpowiedziała praktycznie na wszystkie potrzeby grupy!

Mała miejscowość okazała się dla swoich gości i gościń bardzo przyjazna a jej mieszkańcy kompletnie przejęli inicjatywę. To miejsce wielokulturowe, bo zamieszkałe przez Polaków ale też przez polską mniejszość niemiecką. Ludzie są bardzo pomocni i otwarci.

W ośrodku znajduje się dużo dzieci. Wiele osób zostawiło w Afganistanie swoje rodziny – żony, dzieci, rodziców. Niektórzy stracili też dorobek swojego życia. To kabulska inteligencja. Osoby z wyższym wykształceniem. Wiele z nich mówi płynnie po angielsku. Spotkaliśmy też człowieka mówiącego biegle po polsku – był tłumaczem polskiej armii.

W tym momencie niczego nie potrzebuję ale jeśli zostanie wobec nich użyta skrócona procedura w krótkim czasie mogą skończyć bez pomocy na polskiej ulicy i przekonać się, jak naprawdę wygląda ten kraj…
Będziemy się starali być z nimi w stałym kontakcie i monitorować ich sytuację, żeby, w razie potrzeby, zaproponować wsparcie.

W okolicach Opola są jeszcze dwa takie obozy. Lokalne stowarzyszenie obejmuje pomocą materialną i wsparciem wszystkie placówki.

Super robota i przykład na to, że jednak można po ludzku!
Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.